HOT NEWS
-
Techniniai reikalavimai S...
2021-07-09
-
Formalduoto natrio schema...
2021-07-09
-
Paraiškos ir proceso kūrimas...
2021-07-09
Ilga medvilnės kelionė į cheminį apdirbimą
Medvilnė yra labai sena tekstilės apdirbimo medžiaga, tačiau nuo to momento, kai ji nuskinta nuo medvilnės medžio, ji turi praeiti ilgą cheminio apdorojimo kelią.
Dydžio medžiaga:
Medvilnė renkama kaip medvilnės rutulys ir negali būti tiesiogiai pagaminta į drabužius. Taip yra todėl, kad drabužiai gaminami pjaustant ir susiuvant audinį, kuris sudarytas iš vienos siūlų gijos, kuri savo ruožtu yra sudaryta iš vienos pluošto gijos.
Medvilninius rutulius reikia sušukuoti į vieną medvilnės pluoštą tekstilės mašina, tačiau medvilnės pluoštai yra tokie smulkūs, kad mašinos traukimo metu labai lengvai lūžta ir nėra galimybės jų įpinti į audinį. Siūlai turi būti padengti klijavimo sluoksniu (modifikuotas krakmolo sluoksniavimas + PVA polivinilo alkoholis, CMC karboksimetilceliuliozė, PA poliakrilatas), kad būtų sudaryta apsauginė plėvelė, apsauganti nuo lūžinėjimo, o taip pat, kad siūlas būtų plaukuotas arti pluoštų. , sumažinant trintį ir gerinant siūlų kokybę.
Kai iš daugybės medvilninių verpalų bus suformuotas vienas medvilninio audinio gabalas, jis turi būti siunčiamas perdirbti į spausdinimo ir dažymo gamyklą.
Audinio gabalas dažniausiai praeina 3 etapus: paruošiamasis apdorojimas – dažymas – apdaila
Išankstinis gydymas:
Pasta naudinga audžiant, bet žalinga dažant. Kai pluošto paviršius yra sandariai padengtas plaušienos plėvele, dažai negali patekti į pluošto vidų, kad jį nudažytų, todėl prieš vėlesnį dažymą plaušiena turi būti apdorota.
Taigi turime naudoti karštą kaustinę sodą NaOH, kad suspensiją ištirpintume gerai vandenyje tirpioje natrio druskoje, ir tam tikrą JFC permeatą (riebalų alkoholio polioksietileno eterį), kad jis geriau ištirptų. Šis žingsnis vadinamas desizingu.
Medvilnė yra natūraliai užauginta, todėl joje yra daug daug priemaišų, įskaitant pektiną, vašką, medvilnės sėklų lukštus, neorganines druskas, pigmentus, pelenus, azotines medžiagas ir pan. Dėl šių priemaišų medvilnės gemalas tampa geltonas ir padengtas juodais medvilnės sėklų lukštais.
Tada reikia pridėti oksidatoriaus vandenilio peroksido H2O2, kad balintų pigmentą ir tuo pačiu metu pašalintų pajuodusias medvilnės sėklų lukštas, įdedama kaustinės sodos NaOH ir natrio bisulfito NaHSO3, kad reaguotų su fenolio hidroksilo grupėmis lignine ir susidarytų dariniai, kurie lengvai tirpsta šarmuose. Šis etapas vadinamas rafinuojančiu balinimu.
100 g medvilnės pluošto adsorbuotas arba sunaudotas kaustinės sodos kiekis
100 g medvilnės pluošto adsorbuotas arba sunaudotas kaustinės sodos kiekis | Sugertos arba suvartotos kaustinės sodos kiekis/g |
Pektinas | 0.2-0.3 |
Azotinės medžiagos | 1.0 |
Vaškinės medžiagos (riebalų rūgštys) | 0.1 |
Karboksilo grupės pluoštuose | 0.2-0.3 |
100 g skaidulą taisančios sodos | 1.0-2.0 |
VISO | 2.5-3.7 |
Kadangi vandenilio peroksidą gali lengvai katalizuoti vandenyje esantys geležies ir vario metalų jonai, todėl jis neveiksmingai skaidosi, todėl medvilnės embriono audinys ne tik nebalinamas, bet ir dėl smarkios reakcijos bei skylių audinyje, todėl taip pat. Prideda natrio silikato Na2SiO3, EDTA, natrio heksametafosfatą, kad adsorbuotų šiuos metalo jonus, kad būtų išvengta metalo jonų katalizinio reiškinio.
Dažymas.
Dažai visiškai skiriasi nuo pigmentų, o būtent stiprus ryšys tarp dažų ir drabužio užtikrina, kad spalva nenukristų kasdien skalbiant ir kad drabužio spalva nesuteptų žmogaus.
Pigmento ir pluošto derinys dažymui ir rašymui nėra toks reiklus; pakanka turėti spalvą.
Dažniausiai medvilnės pluoštui naudojami trijų tipų dažai: tiesioginiai dažai, reaktyvūs dažai ir redukciniai dažai. Visi jie skirtingais būdais jungiasi su medvilnės pluoštu.
Tiesioginiai dažai: neigiamai įkrauti, o medvilnės pluoštai taip pat yra neigiamai įkrauti vandeniniuose tirpaluose, nes juose yra daug hidroksilo-OH ir karboksirūgšties grupių – COOH, dėl ko atsiranda abipusis atstūmimas. Taigi, norint neutralizuoti elektrines savybes ir sumažinti abipusį krūvio atstūmimą, būtina pridėti natrio sulfato Na2SO4, kuris turi mažą joninį spindulį ir yra teigiamai įkrautas, o tada tiesioginis dažiklis priklauso nuo savo van der Waals jėgų ir vandenilinių ryšių. glaudžiai surišti su medvilnės pluoštais.
Reaktyvūs dažai: taip pat žinomi kaip reaktyvūs dažai, ant jų yra ir vinilsulfono, ir homotriazino grupių, kurios abi gali būti pakeistos hidroksilo-OH celiuliozėje, kad susidarytų stabili kovalentinė jungtis. Tačiau pakeitimo reakcija turi būti maždaug pH: 11, kad visiškai sureaguotų, reikia pridėti natrio karbonato Na2CO3, kad pH sureguliuotų iki šarminio.
Redukciniai dažai: Paprastai jie yra kieti, todėl nėra galimybės jų dažyti tiesiai ant medvilnės pluošto, todėl turime pridėti natrio ditionito (natrio hidrosulfito) ir rongalito miltelių (natrio formaldehido sulfoksilato), kad redukciniai dažai sureaguotų į tirpias paslaptingas natrio druskas, kurį vėliau galima ištirpinti vandenyje ir nudažyti ant pluoštų, o tada įdėti į orą, kad būtų naudojamas deguonis arba įpilama vandenilio peroksido H202, kad būtų pakartotinai oksiduojamos slaptosios natrio druskos. oru arba pridedant vandenilio peroksido H202.
Redukuojantys dažai normaliomis aplinkybėmis netirpsta, todėl labai sunku prarasti spalvą.
Po dažymo medvilninio audinio paviršiuje vis dar lieka daug slankiosios spalvos, todėl reikia daug paviršiaus aktyviųjų medžiagų junginių, kad nuplautų šį slankiosios spalvos sluoksnį ir neleistų išplauti spalvai pakartotinai ištepti audinį. todėl norint vėl sumaišyti plovimą, reikia naudoti įvairias skirtingas paviršiaus aktyviąsias medžiagas.
Po skalbimo būtina naudoti anaktyvią spalvą fiksuojančią medžiagą (ketvirtinę amonio druskos junginį), kuri gali reaguoti ir susijungti su dažais, todėl jie tampa mažiau tirpūs arba padengia drabužio paviršių tiesiogiai plėvele, apsunkindama dažus. nulipti.
Pridėjus spalvą fiksuojančios medžiagos, atsparumo pagerėjimas lyginant su tuščia spalva akivaizdus.
Įrašo apdaila:
Visi audiniai yra austi iš verpalų, tačiau audinio savybės ≠ pačių pluoštų savybės.
Spausdintuvai ir dažikliai gali impregnuoti audinius fluoroangliavandenilio polimero tirpale ir tam tikru kepimo procesu padaryti medvilninius audinius atsparius vandeniui, kaip aprašiau šiame straipsnyje (kurie yra du organiniai tirpikliai, kurie netirpsta ir abu netirpūs vandenyje?)
Tai pagerina audinių eksploatacines savybes ir mūsų pramonėje žinoma kaip pagalbinė apispaudimo ir dažymo įranga.
Skalbimo metu drabužio pojūtis pablogės vien todėl, kad skalbimo metu sumažės minkštiklio kiekis.
Įprasti minkštikliai yra katijoniniai minkštikliai ir silikoniniai minkštikliai. Katijoninės aktyviosios paviršiaus medžiagos taip pat yra pagrindinės plaukų kondicionierių sudedamosios dalys, kurios daugiausia priklauso nuo hidrofobinių medžiagų, kurios prisitvirtina prie pluoštų ir hidrofilinių grupių, turinčių katijoninį krūvį, kurios atstumia viena kitą, kad sumažintų trintį.
Silikoninės alyvos minkštiklio poveikis bus dar ryškesnis, nes Si-O silikono deguonies ryšiui silikoninėje alyvoje pasukti reikalinga energija yra beveik lygi nuliui, o dvi metilo grupės ant dimetilsilikono aliejaus taip pat užima didesnę erdvinę padėtį. , leidžiant pluoštams padidinti atstumą vienas nuo kito, taip pagerinant minkštumą.
Silikoninės alyvos struktūrinė formulė
Atsparus vandeniui, minkštas, keičiantis spalvą, antibakterinis, aromatingas, antipirenas, mažinantis raukšles, balinantis, juodinantis, didinantis svorį, fluorescuojantis, atbaidantis nuo uodų ir t.t., tik tu neįsivaizduoji, negali padaryti Visa tai galima pasiekti pridedant įvairių spausdinimo ir dažymo priedų.